Dünya üzerinde Futbol, Basketbol veya Voleybol kadar çok sevilen bir spor dalı varsa da o da muhakkak ki hentbol olacaktır. Zira dünya genelinde ülkemizde dahil yaklaşık 150 ülkede kabul gören ve aktif bir şekilde oynanan hentbol, seyirci taraftarı olarak da büyük bir takipçi kitlesine sahiptir. Ancak yine de burada futbol veya basketbol kadar bilgi sahibi olamayabiliriz. Bu yüzdendir ki bu içeriğimiz özelinde sizlerle hentbol nasıl oynanır, hentbol nedir, hentbol nedir nasıl oynanır, hentbol hangi ülkede ortaya çıkmıştır ve hentbol oyunları kuralları kısaca sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Hemen ardından ise Türkiye’nin yasal bahis siteleri arasında parmakla gösterilen güçlü bir platform olan TrBet Giriş adresinin hentbol nasıl oynanır konusuna ilişkin A’dan Z’ye bütün hizmet ve fırsatlarını paylaşıyor olacağız.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Hentbol Nedir Nasıl Oynanır ve Kuralları Nelerdir?

Hentbol nasıl oynanır konusunun en başında hentbol topu, hentbol saha ölçüleri, hentbol kaç kişiyle oynanır, hentbol kaç dakika veya hentbol pas çeşitleri gibi konu başlıkları oldukça fazla merak ediliyor. Hentbol nedir konusuna cevap verecek olursak da nitekim hentbol, iki takımdan oluşan ve her iki takımında yedi oyuncusu bulunan, sadece el harekelerinin kullanıldığı ve diğer vücut hareketlerinin faul sayıldığı bir top oyunudur diyebiliriz. Diğer sporlara kıyasla hentbol, fiziksel ve kondisyon yetkinliği bakımından oyuncularını bir seviye daha fazla zorlu antrenmanlara tabi tutar. Ülkemizde de oldukça fazla sevilen bu spor dalı için her yaştan ve şehirden hentbol takımları görebilirsiniz. Ancak yine de hentbol sporu konusunda sizlerle hentbol oyun kuralları maddeler halinde birkaç noktayı listelemeliyiz:

 • Hentbol maçları, altı oyuncunun saha içerisinde ve bir oyuncunun da kaleci olarak yedi oyuncudan oluşan maçlardır. Ortaya çıkışından itibaren daha çok 1950’li yıllardan sonra popülerlik kazanan bu spor için plaj hentbolu ve tekerlekli sandalye hentbolu gibi türlerde ortaya çıkmıştır.
 • Danimarka kökenli bir beden eğitimi öğretmeni olan Holger Nielsen tarafından ortaya çıkan bu oyun en temel de bu öğretmenin “Handball Spiel” adını verdiği bir oyun olarak ortaya çıkmıştır. Ancak 1915-1917 yıllarında Max Heiser tarafından günümüz hentbol oyunu son haline bürünmüş oldu.
 • Toplam da iki yarıdan oluşan maçlarda hentbol kaç dakika olarak soracak olursak her maç devresinin de 30 dk süreden oluştuğundan bahsedebiliriz. Oyuncular maç içerisinde topu en fazla ellerinde üç saniye tutabilir ve en fazla ileri üç adım atabilirler.
 • Hentbol kuralları çerçevesinde tahmin edebilirsiniz ki bu oyun bir el topu olarak oynandığı için maç içerisinde diğer fiziksel temaslar, örneği hentbol topunun diz altındaki bölgelere temas hali hentbol faulü olarak kabul edilir.
 • Elbette hentbol oyun kuralları gereğince tüm faul hareketler için de bir ceza sistemi bulunmaktadır. Bahsettiğimiz gibi aşırı fiziksek temaslar faul olarak nitelendirildiği gibi çok fazla tekrar da cezalara sebep olmaktadır.
 • Hentbol sporunun temel terimleri arasında şunları sıklıkla duyabilirsiniz; adam adama savunma, temel atış, alttan pas, bağlı oyun ve beş bir savunma. Bununla birlikte hentbol pas çeşitleri arasında da tek elden pas, adım pas ve bilekten pas terimlerini duyabilirsiniz.
 • Kapalı bir salon içerisinde oynanan bu oyunlar için gerekli olan hentbol saha ölçüleri ise 40m uzunluk ve 20 metre genişlik şeklindedir. Ayrıca hentbol kale ölçüleri 3m genişlik, 2m yükseklik ve 1m derinlik ölçülerine sahiptir.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün bilgiler hentbol nasıl oynanır konusunda birçok sorunuza yanıt verecektir. Örneğin hentbol oynanışı veya hentbol maçı kaç dk gibi konular için vermiş olduğumu maddelerle sizlerle genel oynanış hakkında bilgiler paylaşmış olduk. O zaman şimdi bu sporun ülkemizdeki yerini anlamak için bir sonraki başlığımıza geçiş yapabiliriz.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Türkiye Hentbol Federasyonu

Türkiye Hentbol Federasyonu, 4 Şubat 1976’da kurulmuştur ve hentbol ile plaj hentbolu türlerindeki sporların Türkiye’deki yönetimini sağlar. THF’nin merkezi Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunur ve hentbolun nasıl oynanacağına dair tüm detayları buradaki kurullar belirler. Nitekim hentbol pozisyonları, hentbol mevkileri, hentbol ligi, hentbol kaç dakika oynanır, hentbol terimleri, oyun süresi, terimler, lig yapıları ve maç süreleri gibi konular bu federasyonun denetimindedir. THF’nin vizyonu ve misyonunu daha iyi anlamak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurabiliriz:

 • Hentbol federasyonunun ana hedefi, hentbolu Türkiye’de profesyonel düzeyde geliştirerek uluslararası arenada rekabet edebilir bir duruma getirmektir.
 • Bu hedefin yanında, hentbolun her yaş grubundan kişinin erişebileceği ve zevkle oynayabileceği bir spor dalı olarak popülerliğini artırmaya çalışır.
 • THF, başkanlık sistemi ile yönetilir ve yönetim kurulu, genel sekreterlik ve çeşitli komitelerden oluşur. Disiplin ve denetim kurulları gibi alt komiteler de federasyonun faaliyetlerini kontrol eder.
 • Ulusal liglere, hentbol süper lige ve kupa maçlarına katılarak hentbol sporunun Türkiye’deki gelişimine katkı sağlarken, kadın hentbol takımlarının da gelişiminde büyük rol oynar.
 • Uluslararası arenada, Türk hentbol takımları ve milli hentbol takımlarımız çeşitli turnuvalarda ülkemizi başarıyla temsil etme görevini üstlenir.

Ülkemizdeki hentbol federasyonu, yukarıda belirtilenlerin yanı sıra hentbol oyuncularının tüm performans geçmişini ve geleceğini hassasiyetle inceler. Ayrıca adil oyun ilkesini korumak için tüm oyuncuların düzenli sağlık kontrolünü de yakından takip eder. Yine burada tekrar belirtmeliyiz ki hentbol nasıl oynanır sorusuna sadece erkek hentbolu ile cevap verilmemeli, çünkü ülkemizde çok başarılı bir kadın hentbol takımı da bulunmaktadır. Bu takımların tüm sorumlulukları da aynı şekilde THF tarafından üstlenilmektedir.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Türkiye Kadın Hentbol Takımı

Türkiye Hentbol Kadınlar Süper Ligi, ülkemizin dört bir tarafından gelen en iyi takımların kıyasıya mücadele ettiği özel bir spor ligidir. Bu ligde Trabzon Büyükşehir Belediyespor, Kastamonu Belediyespor, Konyaaltı Belediyespor, Samsun Hentbol ve İzmir Büyükşehir Belediyespor gibi tanınmış ve bilinmiş güçlü hentbol takımları bulunmaktadır. Bu rekabetçi ortamda hentbol nasıl oynanır gibi temel bilgileri merak ediyorsanız, işte size bazı güncel bilgiler:

 • Kastamonu Belediyespor, üstün performansıyla Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olarak hentbol kariyerinde önemli bir zirve yaşamıştır. Aynı şekilde Yenimahalle Belediyespor gibi diğer takımlar da geçmiş başarılarıyla adından sıkça söz ettirmiştir.
 • Takımlar kendi sahalarında ve deplasmanda mücadele ederek rekabeti daha da kızıştırmaktadır. Sezon sonunda da en iyi performansı sergileyen hentbol kadın takımı şampiyonluğa ulaşırken, alt sıralardaki takımlar ise küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyorlar.
 • Ülkemizde A Milli Kadın Hentbol Takımı, uluslararası arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek çeşitli turnuvalarda başarılar elde etmektedir. Merve Özbektaş, Selen Akalın, Beyza İrem Türkoğlu, Ceylan Aydemir, Ayşenur Kara, Emine Gökdemir ve Betül Yılmaz gibi yetenekli sporcularımız, bu hedef doğrultusunda ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler.

Erkek hentbolunun yanı sıra kadın hentbolunun da dünya genelinde ve ülkemizde büyük bir etkisi var. Bununla birlikte hentbol nasıl oynanır konumuzla ilgili merak edilenleri de aynı şekilde bahsettiğimiz gibi hentbol nasıl oynanır, hentbol penaltı mesafesi kaç metredir, hentbol uzatma kaç dakika veya hentbol sınav soruları benzeri konuların ardından şimdi ülkemizdeki milli hentbol takımımız ile ilgili başlığımıza geçiş yapalım.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Hentbol Milli Takımı

Türkiye’nin Hentbol Milli Takımları, genç yeteneklerin katkılarıyla ülkemizdeki başarılarını artırarak tüm dünyada dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye Milli Hentbol Takımı olarak erkek ve kadın hentbol takımları liglerinin mücadeleci sezonları sonucu gösterdikleri üstün performanslarla önemli zaferler kazanmışlardır. Hentbol nasıl oynanır konusunda ve milli takımımız hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için aşağıdaki maddeleri birlikte inceleyelim:

 • En tutkulu hentbol maçlarının karşılaşmaları, takım çalışması ve bireysel yeteneklerin öne çıktığı, kendine has kurallarıyla bilinir. Bu maçlar, Türkiye Hentbol Milli Takımı ve Kadın Milli Takımımızın sergilediği performansla, Avrupa ve dünya sahnesinde ülkemizi onurla temsil etmektedir
 • Milli takımımız, deneyimli antrenörlerin rehberliğinde en üst düzeyde eğitim almakta, kalecilerimiz uluslararası deneyimleriyle kritik kurtarışlar yaparken, pivot ve kanat oyuncularımız da hız ve çeviklikleriyle rakip savunmaları aşmaktadırlar.
 • Dünya Şampiyonası, Olimpiyatlar ve Avrupa şampiyonalarında elde ettiğimiz başarılar, milli takımımızın her geçen yıl daha da güçlendiğinin de özel bir kanıtıdır.
 • Turk Hentbol Milli Takımı, başarılarına odaklanarak geleceğe yönelik planlar yapmakta ve genç yetenekleri keşfederek onların milli takımın parçası olmalarını sağlamaktadır.
 • Örneğin gelecek sezonlar arasında da kadın milli hentbol takımımızın Euro 24’teki başarıları da dört gözle bekleniyor. Buradaki Euro 24 çekilişleri sonucunda Türk milli takımımız, A grubunda İsveç, Macaristan ve Kuzey Makedonya ile eşleşmiştir.
 • Erkekler Euro 2026 elemeleri için de rakiplerimiz çoktan belirlendi. Kasım 2024 tarihinde oynanacak olan elemelerde Erkek milli takımımızın eşleşmeleri arasına Almanya, Avusturya ve İsviçre takımları yer alıyor.

Milli hentbol takımımızın gelecekte gerçekleştireceği tüm karşılaşmalar için şimdiden canı gönülden destekliyoruz. Bununla beraber daha gelecek nice başarılar için milli takımlarımızın başarılarından haberdar olmak için yeni içeriklerimizi bekleyin. O halde şimdi hentbol nasıl oynanır konu başlıklı bu içeriğimizin son kısmında sizlere bu maçlara ve hentbol istatistiklerine kesintisiz erişim sağlayabileceğiniz bir platformdan bahsetmek istiyoruz; Türkiye’nin en iyi ve en canlı maç yayınlarının platformu TrBet TV!

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

TrBet TV – Hentbol Canlı İzle!

Şu noktaya kadar sizlerle hentbol nedir ve hentbol nasıl oynanır konusunda merak edilenleri paylaşmaya çalıştık. Hazır bu maç hakkında bilgi sahibi olmuşken veya güncel haberlerden birkaç bir şey duymuşken şimdi hentbol maçlarını takip edebilmek için TrBet TV Canlı Maç İzle hizmetini keşfetmeye ne dersiniz? Öyle ki bahis sektöründe adından sıkça duyuran TrBet Giriş, bu alanda canlı maç yayınlarıyla da üyelerine ücretsiz maç yayın hizmeti de sağlamaktadır. Futboldan hentbola kadar sayısız spor karşılaşmalarının takibi için kullanabileceğiniz TrBet Tv Giriş adresini gönül rahatlığıyla tercih edebilirisiniz. Bunun yanı sıra bahis oyunları için TrBet avantajlarını keşfetmek isterseniz kısaca aşağıdaki listemize de bir göz atmak isteyebilirsiniz:

 • TrBet giriş mobile ilk kez üyelik oluşturduysanız TrBet 3333 TL Spor Hoş Geldin Bonusu ile başlangıçtaki ana paranızı ikiye katlayarak daha yüksek kazançlar için hentbol canlı maçlarına bahisler oynayabilirsiniz.
 • TrBet 3000 TL Pazartesi Sendromuna Son Bonusu avantajından da bahsedecek olursak her haftanın ilk pazartesi günü yatırımlarınıza ek spor bahislerinde kullanabileceğiniz 3000 TL nakit para hesabınıza yansıtabilirsiniz.
 • Özellikle canlı spor maç bahislerinde nakit ödüllerin yanı sıra, kayıplarınızın telafisi için %15 Nakit İade Bonusundan da çok kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.
 • Ayrıca, hazırladığınız maçlar için kombine bahislerinize ekstra bahis oranı ekleyebileceğiniz %20 Her Kombineye Ekstra Bonusunu da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yüksek tempo da heyecan için hentbol maçlarını izlemek ve bununla beraber TrBet fırsatlarından yararlanmak için tüm bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca hentbol nasıl oynanır konusuyla ilgili aklınızın takıldığı konular için de tekrar tekrar bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Tekrar görüşene dek eğlenceniz asla bitmesin!