Günümüzün teknolojisiyle birlikte eğlence kavramı da bizler için daha farklı anlam kazanmaya başladı. Uzun yıllar önce oyun sektörü ilk olarak arcade makineleri ile birlikte 1980’li yılların başında oluşum gösterdi ve Türkiye’de bu sistem 90’lı yıllarda hayat kazandı. Birçoğumuz muhakkak duymuştur atari salonlarının heyecanının nasıl yayıldığını. Tabii arcade oyunlarının doğuşu oyun sektörünün tohumlarını atan ilk adım oldu ve Computer Space isimli firma ilk Arcade oyun makinesi üretti. Elbette oyun ve eğlence anlayışı şu an ki zamanımıza kadar evrilerek çeşitli formlara büründü. Günümüzde de bu evrimin cep telefonları aracılığıyla ceplerimize girecek kadar küçüldüğünü görüyoruz. Bu yeni içeriğimizde de zamanımızın en çok tercih edilen eğlence anlayışı olan mobil oyunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Mobil oyunlar, cep telefonları ve tabletler üzerinde oynanan oyunları ifade eder. Günümüzde mobil oyunlar, evde ya da dışarıda rahatlıkla oynanabildiği için oldukça popülerdir.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Cep telefonu oyunları insanların boş zamanlarını eğlenceli bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olurken aynı zamanda da stres atmalarına olumlu etki katar. Bu tür oyunlar telefonların işletim sistemine göre farklı uygulama mağazaların da mevcut olarak bulunur. Örneğin Apple marka mobil araçlar için App Store, Android mobil kullananlar için de Google Play Store uygulama mağazalarından cep telefonlarına çeşitli oyunlar indiriliyor. Tabi durum böyle olunca mobil oyunlar ne kadar internet yer sorusu da akıllara gelmiyor değil.

Mobil oyunların çok sayıda olumlu etkileri de bulunur. Örneğin, oyunların bazılarının kişilerin problem çözme ve düşünme yeteneğini geliştirdiği birçok bilimsel araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca, cep telefonu oyunları bireylerde konsantrasyon ve hafıza becerilerini de geliştirir. Yazımızın ileri kısımlarında en iyi mobil oyunlar ve internetsiz mobil oyunlar gibi konu başlıklarıyla devam ediyoruz.

En İyi Mobil Oyunlar

Mobil uygulamalar, kesinlikle günümüzün vazgeçilemeyecek bir parçası haline geldi. Artık herkesin bir telefonu oldu ve her geçen gün daha güçlü ve daha dayanıklı cep telefonları üretiliyor. Öyle ki bazı cep telefonları performans açısından bilgisayarlarla yarışır haldeler. Durum böyle olunca cep telefonu sistem özellikleri ve işlemci güçleri 2023 yılının popüler arayışları olmuştur. Bizler de sizler için en iyi mobil oyunlar 2023 yılının en çok indirilenlerini toparladık ve aşağıda sizler için açıkladık. Bahsedeceğimiz oyunların bir sıralaması yoktur ve oyuncu deneyimlerine göre en çok beğenilenlere yer verdiğimizi belirtmeliyiz.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

 • Raid – Shadow Legends: Rol yapma oyunu olan Raid Shadow Legends fantastik bir evrende geçer. Oyuncular bu dünyada kendilerine özel kahramanlar oluşturur ve farklı yetenekler kazanmayı amaçlar. Oyunun amacı en güçlü kahramanı oluşturmak ve oyun içerisindeki düelloları kazanmaya dayalıdır. Raid Shadow hem single-player hem de multiplayer oyun modlarında oynanabilir ayrıca mobil uygulama mağzalarından Raid shadow legends indir aramasıyla oyunu cep telefonlarınıza indirebilirsiniz.
 • League of Legends – Wild Rift: Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan bir MOBA oyunudur. LOL: Wild Rift, bilgisayar oyunlarında popüler olan League of Legends oyunun bir mobil versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde 5v5 takımlar halinde düellolar vardır ve çeşitli karakterlerle turnuvalara katılır. Genel olarak yüksek görüntü kalitesiyle oldukça fazla bir kitleye ulaşmış oyun temelde strateji oyunları kategorisinde yer alır ve oldukça heyecanlıdır.
 • Pokemon GO: Çoğu kişinin çocukluğunda severek izlediği Pokemon çizgi filmi günümüzde Pokemon Go mobil oyunu olarak cep telefonlarımızda da yerini aldı. Niantic tarafından 2016 yılında yayınlanmış bir AR oyunu olan Pokemon go gerçek dünyamızla etkileşimli bir atmosferi bizlere sunuyor. Oyun cep telefonlarının GPS ve kamera özellikleriyle eşlenikle olarak çalışır ve haritalar üzerinde PokeStop ve Gym’ler gibi noktalarda PokeBalls kullanarak Pokemon’ları yakalamaya çalışmak üzerine kuruludur.
 • PUBG Mobile: Tencent tarafından tasarlanan bir mobil battle royale oyunu olan PUBG Mobile, oyun içerisinde bulunan haritalar üzerinde çoklu oyuncularla savaşmayı amaçlayan bir savaş oyunudur. Oyun başlangıcında tüm oyuncular bir uçaktan atılarak paraşütle savaş arazilerine iniş yaparlar ve düello başlar. Pubg mobile indir seçeneği son yılların oldukça popüler olan cep telefonu oyunları arasındadır.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Multiplayer Oyunlar

Multiplayer oyunlar, birden fazla kişinin aynı anda aynı oyun içerisinde bulunduğu oyunlar olarak ifade edilir. Bu oyunlar genel olarak internet üzerinden oynanır ve oyuncular hem ekip hem de düşman olarak dülellolar yapabilirler. Multiplayer oyunlar arasında:

 • Açık dünya oyunları
 • Strateji oyunları
 • Aksiyon oyunları
 • FPS oyunları örnek gösterilebilir.

Multiplayer oyunları oynamak single-player oyunlara kıyasla daha heyecanlı ve keyifli bir atmosfer yarattığı için birçok oyuncu bu tür oyunları tercih ediyor. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz en çok beğenilen oyunlar arasında Pubg mobile ve League of Legends oyunlarını ayrıca minecraft oyna seçeneklerini örnek verebiliriz. Bununla birlikte aşağıdaki en iyi multiplayer oyunlarını da inceleyebilirsiniz:

 • Clash Royale: Supercell firması tarafından tasarlanan Clash Royale oyunu 2016 yılında yayınlanmıştır. Oyun içerisinde karakter kartları bulunu ve amacı bu oyunlarla düellolara katılıp galibiyet elde etmektir. Multiplayer savaş oyunu olan clash royale oyunu diğer oyuncularla eş zamanlı olarak mücadele etmeyi sağlar.
 • Among Us: Strateji ve bulmaca türünde bir multiplayer oyun olarak Among Us, bir uzay gemisinde bulunan ekibin içerisinde katil kim onu bulmaya dayanıyor. Oyunun amacı, ekip içerisinde oyun başlangıcında ‘hain’ olarak bir oyuncu belirlenir ve diğer oyuncular bu haini bulmak için ipucularını araştırır. Among us indir seçeneğiyle hem mobil hem de web sürümlerine ulaşabilirsiniz.
 • Call of Duty Mobile: Arkadaşlarla oynanacak oyunlar mobil içerisinde Call of Duty oyunu da son zamanların en iyi multiplayer savaş oyunu olarak bilinir. Call of Duty mobile oyunu Activision ve Tencent Games ortaklığıyla geliştirildi. Android ve iOS cihazlar için uygulama mağzaları üzerinde COD Mobile indir aramasıyla oyunu mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz.
 • Kingdom Rush: Grafikleri ve ses efekti oldukça kaliteli bir oyun olarak gösterilen Kingdom Rush, bir tower defense tarzı strateji oyunudur. Oyunun amacı, düşman saldırılarına karşı krallığınızı korumaktır. Oyun içerisinde düşmanların yollarına savunmalar yerleştirmeli ve krallığınızı savunmalısınız. Kingdom rush oyna seçeneğiyle sizlerde bu oyunu hiç denemeyenlerdenseniz mobil cihazlarınıza indirmeniz tavsiye edilir.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

İnternetsiz Mobil Oyunlar

Mobil online oyun seçeneklerinin yanı sıra internetsiz oyunlar hakkında da beğenilen ve en çok indirilen mobil oyunlar için bu başlığımız altına bir göz atın. Mobil oyunlar ayrıca internetsiz veya düşük veri bağlantısı gerektiren oyunlar olarak da sunuluyor. İnternetsiz mobil oyun kategorileri genellikle şu şekildedir:

Bu başlıklarlar altında çeşitli nice oyunlara ulaşabilirsiniz. Ama oyunları play store veya app store üzerinden ilk olarak indirmeniz gerekli bu yüzden yeterli bir internet kotanızın olduğundan emin olun. Bununla birlikte en çok tercih edilen en iyi internetsiz mobil oyunlar hakkında aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz:

 • Into the Dead 2: İlk olarak en iyi internetsiz mobil oyun hakkında Into the Dead 2 oyununu ele alıyoruz.  Karakteriniz James olarak zombi kıyametinde hayatta kalmayı çabalayan bir macera oyunudur. Ayrıca oyun içerisindeki senaryo birçok oyun ödüllerine layık görülmüştür. Into the dead oyunu çevrimdışı bir oyundur ve internetsiz olarak mobil cihazlarda oyananbilir.
 • Really Bad Chess: Satranç oyna seçeneğinizi farklı bir boyuta çıkarmak isterseniz Really Bad Chess oyunu tam size göre olacak. Bu oyun içerisinde taşlar tamamıyla rastgele gelir fakat satranç tahtası normal bildiğiniz gibidir. Satranç kurallarıyla aynı olarak görülür ama daha farklı bir strateji uygulamanızı gerektiren bu oyun sizi alışılmadık şekilde düşünmeye zorlayacak.
 • Alto’s Odyssey: Mobil oyun platformlarında 2017 yılında yerini alan Alto’s Odyssey, kaydırak ve akrobatik mekanizmalarını içeren bir macera oyunudur. Bu oyun Alto’s Adventure adlı bir önceki oyunun devamı olarak çıktı ve Alto isimli bir karakterin macerasını ele alıyor.
 • Sudoku: İnternetsiz mobil seçenekleri arasında vazgeçilmezler arasında elbette Sudoku oyna bulunuyor. Sudoku zekâ oyunları arasında en çok beğenilen bir oyundur ve 9×9’luk bir kare alan içerisinde 1-9 arası rakamların yerleştirilmesi üzerine bir amacı vardır. Burada önemli olan bir kural yerleştirilen rakamların tekrar etmemesidir.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Para Kazandıran Oyunlar Mobil

Oyun heyecanı gerek bilgisayar oyunları gerekse mobil oyunları olarak halen artmaya devam ediyor. Özellikle mobil oyunlar daha çok bir alışkanlık ve hobi haline geldi. Peki mobil oyunlardan para kazanmak mümkün olabilir mi? Bizde bu ve bunun gibi soruların cevabını bulmak için para kazandıran mobil oyunlar hakkında araştırma yaptık.

Hem oyun oynayarak hem de eğlenerek para kazanmak artık mümkün oldu. Özellikle mutliplayer oyunlarda bu fırsat daha fazladır. Örneğin zamanında internet kafe oyunlarında güçlü bir rüzgâr estiren Metin2 ve Silkroad gibi açık dünya oyunları birçok oyuncu için neredeyse bir geçim kaynağı oldu. Tabii günümüzde mobil oyuncuların artmasıyla beraber bu seçenek mobil oyunlardan para kazanmak şeklinde evrimleşti diyebiliriz.

Ama gelin öncelikle sizlerle bilgisayar üzerinden pazara kazandıran oyunları listeleyelim:

 1. Counterstrike GO
 2. Second Life
 3. Metin2
 4. Dollar Candy
 5. League of Legends
 6. Team Fortress
 7. Minecraft
 8. Rise Of Kingdoms
 9. Valorant
 10. PUBG

Bahsettiğimiz bu oyunlar ve benzerlerinde temel konsept oyun eşyası olarak adlandırılan itemlerin toplanması ve güçlü bir karakterin oluşturulmasına dayanır. Para kazanmak için de sanal oyun pazarlarında bu itemlerin satışı gerçekleştirilerek gerçek para kazancı sağlanıyor. Örneğin internet üzerinde bu işlemler için kullanabileceğiniz itempazar ve itemsatis gibi web siteleri bulunuyor. Fakat ben kendim direk ilgilenmek istiyorum diyorsanız oyun içerisinde satış yapacağınız ortamı ve kişiyi iyi tanımanız önemlidir. Yine bu mantıkta mobil oyunlar üzerinden de artık para kazanılabiliyor. Para kazandıran mobil oyunlar içerisinde aşağıdaki oyun önerilene bakabilirsiniz:

 1. PUBG Mobile
 2. Slingo
 3. League of Legend: Wild Rift
 4. App Cent
 5. Pokemon Go
 6. Mobile Legends: Bang Bang
 7. Minecraft Mobil

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Oynaması En Zor Mobil Oyunlar

Akıllı telefonlarınızda muhakkak bir tane bile olsa hepimiz bir oyun indirmişizdir. Örneğin bir dönemler Flapp Bird adında bir oyun Android telefonlarda esip gürledi. Hatta öylesine gıcık hale gelmeye başlamıştı ki telefonlarını kıranı bile gördük. Yani buradan şuna varacağız keyif aldığımız oyunlar kadar oynaması en zor mobil oyunlar da bulunuyor. Yine de bazı oyuncular inatçı bir şekilde rekor kırmak adına o oyunların sıkı takipçisi oldu. Bu yüzden en zor cep telefonu oyunları için aşağıdaki oyunları araştırdık ve derledik.

 • Dumb Ways to Die: Oyun içerisinde toplam 15 farklı mücadele seviyesi bulunuyor. İlk olarak başlangıçta çok olay bir şekilde başlayan oyunda size verilen komutları yerinize getirmeniz gerekiyor. Örneğin hızlı koşmak, sosisli kesmek ve zıplamak gibi komutlar bulunuyor ancak level atladıkça kısalan süre ve artan zorluk seviyesi sizi çıldırtabilir. Ama Dumb Ways to Die oynarken de ister istemez inatla karışık bir bağımlılık oluştuğu bir gerçek.
 • Mr Flap: Tahmin yürütürseniz Flappy Bird tarzı bir oyun olduğu anlaşılacak. Flappy bird oyununun play store ve app store içerisinden kaldırılmasının ardından benzeri olan Mr. Flap oyunu yine zor oyunlar arasında karşımıza çıkıyor.
 • Timberman: Bir oyuncu olarak karakteriniz oduncu karakter olacak ve amacınız ağaçları kesmek. Ancak düşen ağaçlardan kaçmalısınız. Timberman oynarken sabrınızı sınayabilirsiniz ama bir noktadan sonra dikkatli oynamaya başlayınca kolay bir şekilde puan toplayabilirsiniz. Her ne kadar böyle olsa da zor oyunlar listesine adını yazdırmayı başarmış bir oyun.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

En Çok Oynanan Mobil Oyunlar

Bu başlığımıza gelene kadar en çok oynanan mobil oyunlar hakkında hemen hemen her birini ele aldık. Her geçen yılda ise gelişen teknolojiler sayesinde oyunların kalitesi de işlevi de artıyor. Bu yüzden sürekli mobil oyunlar yenileniyor, güncelleniyor veya yeni mobil oyunları çıkıyor. Hatta bazı kullanıcılar çok sevdikleri mobil oyunlarında daha iyi performans sergilemek için bilgisayarlarına indirmeye çalışıyor. Bu durumda de mobil oyunlar bilgisayara nasıl indirilir gibi arayışlar ortaya çıkar oldu.

Mobil uygulamaları bilgisayarlarınıza indirmeniz elbette mümkündür. Bu tür amaca hizmet eden programlar emülatör olarak adlandırılıyor ve örnek olarak BlueStacks programını gösterebiliriz. BlueStacks indir seçeneğiyle birlikte program indirme sitelerinden ücretsiz olarak indirebilir ve bilgisayarlarınıza kurabilirsiniz. BlueStack ile neler yapabilirsiniz bir bakalım.

BlueStacks Nedir?

Bu program bir Android emülatörü olarak işlev görür. Bilgisayarınızda Android uygulamalarınızı çalıştırmanıza ve kontrol etmenize olanak tanır. Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlara kurulumu ücretsizdir. Ayrıca Android oyun oynamayı klavye ve mouse kontrolüyle mümkün hale getiriyor. BlueStacks aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Tam Android Deneyimi
 • Multitasking
 • Arttırılmış Performans
 • Ekran Paylaşma
 • Gamepad Desteği
 • Google Play Store Desteği
 • Klavye ve fare kontrolü
TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!
Sevgiliyle Oynanacak Mobil Oyunlar

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar mobil arasında sevgiliyle oynanacak mobil oyunlar da bulabilirsiniz. Eğlenceli ve renkli bir etkinlik olarak multiplayer Android oyunları sevgilinizle oynayın ve keyifli anlar geçirin. İşte yine bu noktada tekrar size yardımcı olmak için sevgiliye oynanacak oyunları listeledik:

 • Words With Friends: Sevgilinizle birlikte bir bulmaca yarışı yapmak isterseniz Word with Friends tam size göre diyebiliriz. Elinizde bulunan harflerle mümkün olduğunca en çok kelimeyi oluşturun ve en yüksek puanı siz alın. Bunu yaparken de sevgilinizle çekişmeli ve keyifli bir oyun keyfi yaşayacağınızı unutmayın.
 • Ludo King: Aslında birçoğumuz bunu kızma birader oyunu olarak görebilir. Konsept ve amaç tamamıyla aynı ve oyun platformu üzerinde en çabuk ilerleyen ve hedefe hızlı varan oyuncu kazanmış olur. Ludo king sevgilinizle birlikte oynayabileceğiniz oyunlar arasında ilk sıralarda geçiyor.
 • QuizUp: Sevgilinizle birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Merak ediyorsanız ve eğlenceli bir çözüm araıyorsanız mobil oyun QuizUp oyna seçeneğini değerlendirmelisiniz. Oyun içerisinde kendi testlerinizi oluşturabilir ve sevgilinizle bir bilgi yarışına girebilirsiniz. Aman dikkat cevapsız soruları sormamaya dikkat edin.
 • The Sims Mobile: Açık dünya oyunları mobil arasında yapabileceklerinizi neredeyse sınırsız olan bu oyun yani The Sims, size sevgilinizle ve dostlarınızla birlikte sanal dünyanın kapılarını açıyor. Aklınıza gelebilecek her şeyi yapın. Çalışın, ev satın alın ve isterseniz sevgilinizle düğün yapın. Oldukça eğlenceli ve keyifli olan bu oyun en favori çift oyunları arasında yerini zirvede ayırdı bile.

TrBet Giriş için HEMEN TIKLA!

Bu içeriğimizde mobil oyunlar dünyasında en çok indirilen ve beğenilen mobil oyunlar hakkında bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Bu başlıklar altında eminiz ki size uygun olan bir oyunu bulmuş olacaksınız. Dilerseniz TrBet giriş yaparak, Türkiye’nin en güvenilir ve en çok kazandıran bahis ve casino sitesi TrBet‘te, dilerseniz gerçek parayla oynanan oyunlar dilerseniz de bedava oyun oyna mayı tercih edebilirsiniz. TrBet’te “Eğlencesine Oyna” butonuna tıklayarak tamamen ücretsiz şekilde dilediğiniz, yüzlerce farklı oyun yelpazesini deneyimleyebilirsiniz. Daha fazla eğlenceli içeriklerle buluşana kadar size iyi eğlenceler…